
marts 12, 2024
Fokus på bæredygtighed hele vejen rundt.
DK Planteservice byder velkommen til Lübech Living.
Vi er begejstrede for at annoncere vores nye samarbejde med en virksomhed, der siden sin grundlæggelse i 2006 har arbejdet indenfor interiør, livsstil og boligindretning med en dyb forpligtelse til bæredygtighed. Lübech Living er anerkendt for sit forrygende design, enestående formgivning og uovertrufne kvalitet. Vi er derfor meget glade for nu at supplere vores sortiment med produkter fra Lübech Living.
Lübech Living står bag de unikke brands OOhh og OOhhx, og fungerer som europæisk distributør for det internationalt anerkendte lysmærke Vance Kitira. De er desuden nordisk distributør for UASHMAMA. Deres produkter er ikke blot håndlavede og fremstillet under bæredygtige forhold; de er skabt med omtanke for både miljøet og de sociale forhold. Denne tilgang er kernen i alt, hvad Lübech Living foretager sig, og de stræber altid efter at udfordre normen og tænke anderledes.
Produkter fremstillet af bæredygtige og miljøvenlige materialer
Hos Lübech Living designer de tidløse og funktionelle produkter fremstillet af bæredygtige og miljøvenlige materialer. Fokus er på håndarbejde, ofte fra socialt udsatte befolkningsgrupper, og i samarbejde med disse grupper skaber de produkter, der bærer en unik historie og masser af sjæl – alt sammen med et socialt og miljørigtigt formål.
Et eksempel på virksomhedens bæredygtige innovation er OOhh-kollektionen, som omfatter blomsterskjulere i tidsløst dansk design, alle fremstillet i 100% genbrugsmaterialer. Størstedelen af potterne er lavet af genbrugspapir og OOhh’s eget Zero Waste papir – en metode, hvor restpapir omdannes til nyt papir, hvori der præges smukke mønstre. Alle potter er håndlavede og tørret i solen, hvilket understøtter OOhh’s mission om en 100% bæredygtig produktion. Alle OOhh vaser er fremstillet af genbrugspapir, håndlavede og 100% vandtætte.
Produkter fra TOKYO serien
Et skridt videre mod en mere bæredygtig fremtid
Vi er utroligt glade for at kunne inkludere Lübech Livings produkter i vores sortiment. Dette samarbejde er et skridt videre mod en mere bæredygtig fremtid og et vidnesbyrd om vores engagement i at tilbyde produkter, der ikke kun er smukke og funktionelle, men også gode for vores planet. Vi ser frem til at bringe en verden af bæredygtige oplevelser ind i jeres rum med Lübech Living.
Produkter fra Wood’z serien
De første produkter fra Lübech Living introducerer vi i vores nye buket- og dekorations-katalog:
- en smuk vase, en stor planteskål samt 2 mindre planteskåle fra TOKYO serien
- 2 vaser fra Wood’z serien
- en plantepose fra Mail Me serien
Plantepose fra Mail Me serien
Tilmeld dig vores nyhedsbrev her.